Modrá + žlutá = zelená
Aby se dopady lidstva na životní prostředí eliminovaly, je důležité, aby každý z nás začal myslet a jednat ekologicky a toto jednání začlenil do praktické každodenní reality. Jedině tak bude zajištěn trvale udržitelný rozvoj společnosti, který poskytne také budoucím generacím možnost žít bezpečně a v souladu s přírodou.
Třídění odpadu? Úplně normální
Již od roku 2021 jsou ve vstupu do tělocvičny nádoby na tříděný odpad. V rámci provozu haly na trénincích či turnajích se daří většinu odpadu vytřídit. Součástí sběrného místa jsou boxy na papír, plast, kovy či na kartony od džusů. Paní ředitelka Základní školy Osvobození Mgr. Šárka Třísková k tomu dodává: „Naše škola je aktivně zapojená v projektu TONDA OBAL společnosti EKO-KOM. V rámci projektu škola sbírá kredity, které pak může vyměnit za nádoby na tříděný odpad. Každý rok zveme lektory projektu do školy na workshopy. Jedná se o pojízdnou výstavu k třídění odpadů, která je ve školách realizována více než dvacet let. Na akci se děti dozvědí, jak, kam a proč odpad třídit a co se z něj může vyrobit. Výstava dětem také nabízí vzorky recyklovaných materiálů. Naše koordinátorka EVVO se také každý rok účastní školení, které pořádá firma EKO-KOM. Díky tomuto projektu máme v každé třídě papírové nádoby na papír, plasty a v některých třídách žáci aktivně třídí i kovy.“
Vratné kelímky
Po covidové pandemii zavedl klub na utkáních A-týmu mužů systém vratných zálohovaných kelímků. Díky skvělým fanouškům a jejich přístupu jsme nakonec od zálohování mohli upustit. Kelímky se vrací plně v pohodě. Čerstvě natočené pivo nebo vychlazená limonáda z nich chutná báječně. Kolik se dokázalo za tu dobu díky vratným kelímkům ušetřit zbytečného plastu, když se jenom během jediného domácího utkání vytočí přes 200 piv?
Staré věci dostávají nové využití
- Zlomené florbalky: pokud už se někomu náhodou stane nemilá věc v podobě zlomené florbalky, nemusí smutnit. Buď je zlomená tak šikovně, že je pouze zkrácená a může dále posloužit pro dovádění dětí ve škole nebo o přestávkách v hale. Nebo je zlomena ještě šikovnější a může z ní být například palička na bubny, které pak dodají každému florbalovému zápasu tu správnou atmosféru. Pro deset bubnů, které máme v hale, není paliček nikdy dost.
- Prasklé gumové míče: v hale je pro děti k dispozici celá řada gumových míčů na házení, kopání či sezení. Občas se stane, že nějaký praskne. Co s tím? Vyhodit? Může být. Nebo lze materiál využít třeba na výrobu tréninkových pomůcek v podobě těžkých florbalových míčků.
- Staré bannery: co se starými bannery? Vyhodit jdou vždy, ale co je třeba použít jako střelecké podložky při venkovních akcích nebo i jako podklad pro položení speciálního venkovního florbalového povrchu, který byl letos v Pelhřimově poprvé v rámci festivalu Pelhřimov – město rekordů.
urzitelnost.ceskyflorbal.cz
Český florbal chce uchopit téma udržitelnosti nejen jako globální trend, ale především jako správnou věc pro budoucnost a hodnotu, kterou chce do florbalu postupně začlenit. Chce tak inspirovat nejen své členy, ale být vzorem i pro další sporty.
Pečujeme o rozvoj florbalu u nás, pracujeme na vytváření rovných podmínek a skrze oddíly se spolupodílíme na vedení mládeže ke zdravému životnímu stylu. Florbal je druhým největším kolektivním sportem v České republice a naším cílem je nadále zvyšovat sportovní kvalitu a základnu s udržením hlavních hodnot - férovost, flexibilita, vlastní cesta a také právě snaha o směřování k udržitelnějšímu způsobu fungování. – více informací zde.