09.09.2024
autor: Jan Koten

Spartak Pelhřimov přehrál Říčany a postupuje do 4. kola poháru

V napínavém utkání 3. kola národního poháru mezi Pelhřimovem a Říčany domácí tým zvítězil 8:5, čímž si zajistil postup již do 4. kola poháru. Spartak prodloužil vítěznou sérii zápasů, ve kterých se prezentoval i kvalitním výkonem.

Úvod utkání patřil hostům, kteří se díky Matěji Bezstarostému ujali vedení v 11. minutě. Pelhřimov ale dokázal rychle zareagovat a již o pár minut později srovnal Jiří Bartoška, který využil asistenci Viktora Vlacha. Tento moment dal domácím křídla a, jak se blížil konec první třetiny, dostal je do vedení Martin Blažek díky proměněné přesilovce.

Ve druhé třetině si oba týmy vytvářely šance, ale obrany a brankáři drželi stav vyrovnaný. Až ve 33. minutě přidal Martin Blažek svůj druhý gól a navýšil náskok Pelhřimova na 3:1. V poslední třetině domácí tým dominoval a rychle si vybudoval výrazný náskok. V této části zazářili oba tahouni Pelhřimova – Blažek a Bartoška, kteří dokončili své hattricky. Bartoška skóroval dvakrát po sobě v rozmezí tří minut a posunul stav na 6:1.

Říčany však nesložily zbraně. V závěru utkání přišly s výrazným tlakem a během posledních sedmi minut se jim podařilo vstřelit čtyři branky. V 53. minutě otevřel jejich gólový účet Matěj Tabášek a o minutu později skóroval Ondřej Kubeš. I přes tento tlak domácí tým výsledek kontroloval a jejich vítězství zpečetil v poslední minutě Blažek svým třetím gólem.

Utkání se hrálo před 107 diváky, kteří si mohli vychutnat nejen dramatickou hru, ale i slavnostní okamžik, kdy ceny pro nejlepší hráče předával předseda oddílu Jiří Kučera při příležitosti jeho 60. narozenin. Spartak Pelhřimov tímto vítězstvím postoupil do 4. kola, kde narazí na prvoligový tým Chomutova, což bude další náročná zkouška jeho formy.

Vyjádření trenéra hostí Adama Čechoviče:
"Soupeř nám dal těžkou školu v tom, jak se hraje do brány. My to bohužel pochopili až posledních 10 minut v šesti hráčích. Utkání odrazilo naši aktuální formu a přípravu a my máme týden na to, abychom se dali dohromady, ideálně začít trénovat v plném počtu. Je dobře, že facka přišla ještě před ligou. Díky všem, co nám na dálku drželi palce, a těšíme se na vás příští týden na prvním domácím zápase Národní ligy."

Pozápasový rozhovor s trenérem Honzou Knězů:

Ahoj Honzo, gratulace k výhře a postupu do 4. kola poháru! Soupeř vůbec nehrál špatně. Co bylo podle tebe klíčové pro to, abyste soupeře překonali?
“Ahoj Martine, díky. Důležité bylo naše nasazení a chuť hrát. Byli jsme od začátku hodně kompaktní, což nám dávalo výhodu při získávání míčků, ať už u nás, nebo na půlce soupeře. Od 2. třetiny, kdy soupeř začal nastřelovat, jsme trochu pozměnili bránění a gólmanovi nechali střely z pozic, na které byl připraven. Druhá věc je, že zlom zápasu byly proměněné přesilovky a chycený nájezd, plus nástup do 3. třetiny, jak by někdo řekl.”

Po druhé třetině jste vedli 3:1 a v závěrečné třetině začaly brankové hody na obou stranách. Pelhřimov 8 minut před koncem vedl 6:1, ale pak soupeř zvýšil tlak a začal se prosazovat ve hře v šesti. Málem to bylo drama. Čemu přisuzuješ tento výpadek?
“Nevím, o jakém výpadku je řeč….Za stavu 6:1, při našem oslabení, soupeř na nic nečekal a šel do hry v šesti. Mám rád tuhle odvahu. Podařilo se mu vstřelit branku na 6:2. V ten moment byl můj pokyn, abychom napadali soupeře hrajícího v šesti hráčích. Kdy jindy si to vyzkoušet? Měli jsme tutovky, sporný zákrok na našeho hráče při střelbě do prázdné branky, zvláštním způsobem ‘ztracená’ hokejka našeho hráče (kdo viděl, ví), chaos a krásně trefená šibenice od soupeře. Tyhle sporné momenty k tomu patří a dopadly, jak dopadly. Hráči to splnili, lehké chyby tam byly, ale netrénovali jsme 5 na 6, což probereme na tréninku. Kdybychom na konci zápas prohráli, šlo by to na moje triko, ale já byl hodně klidný a věřil hráčům, že zápas už nepustí a zvládnou. Takže výpadek jsem nezaznamenal.”

Co budeš chtít zlepšit, aby tým byl ještě silnější?
“Úplně všechno. Ale ne proto, že bych byl nespokojen s výkonem hráčů, ale spíš proto, že máme na víc. Chyběl nám tlak před brankářem v mnoha situacích a nevyužívali jsme takzvaná hluchá místa ve hře. Často jsme byli pomalí v rozhodování nebo jsme naopak špatně předvídali situaci, kdy bylo naprosto jasné, co soupeř zahraje. A já musím zlepšit time-outy, protože je nerad používám a v zápase byl moment, kdy jsem si ho měl vzít a upravit chybu v našem aktivním bránění. To probereme na tréninku.”

V příštím kole poháru přijede do Pelhřimova Chomutov. Stálice 1. ligy. Hra bude o hodně rychlejší. Ty sám jsi hrál několik let druhou nejvyšší soutěž. Máš nějaký plán, jak soupeře zaskočit?
“V první řadě se musíme zaměřit na ligu, protože podle ní se bude hodnotit sezóna. Chomutov je silný soupeř, takže budeme chtít co nejdéle držet vyrovnaný stav. V těchto zápasech může rozhodnout zápal týmu a chuť. Ale popravdě nemám v plánu se na tento zápas speciálně zaměřovat. Budeme chtít předvést náš co nejlepší výkon a postoupit, to je jasné, a kdo mě zná, tak ví.”

A otázka, která je i z řad fanoušků. V neděli se na hřišti představil Martin Kos. Znamená to, že se vrací do sestavy áčka?
“Martin Kos odehrál několik zápasů. Já i hráči budeme rádi, když jich odehraje co nejvíce. Je to jeden z hráčů, o kterých jsem mluvil v souvislosti s posilami, kdy si myslím, že máme v klubu spoustu hráčů, kteří mohou být posilou. Snad vyslyší volání fanoušků a spoluhráčů, protože ano, Martin má zkušenosti i kvalitu bez ohledu na věk a rád ho v týmu budu mít. Osobně ale nemám rád mluvení o jednotlivých hráčích, protože v týmu je spousta dalších hráčů, kteří si čas od času zaslouží více či méně pozornosti. Možná by někteří diváci byli překvapeni přístupem některých hráčů. Takže pokud se dnes bavíme o Martinovi, doufám, že přijde řada i na ostatní. Viki, Bláža, Kuchi, Smejky, Kóca, Marrak, Papík, Víta, Luky, Jirka, Zachič, Vojta, Mozrič, Šíma, Holi, Zabry, Marťánek, Kuťa, Kosák, Míša, Líba. Snad jsem na nikoho nezapomněl (smích), alespoň z těch, co zatím hráli. Tohle je aktuální stav, uvidíme v krizi, až přijde. Tam se ukáže, těším se."

Děkuji Honzo a ať se daří o víkendu v 1. kole divize proti HB.
“Ještě bych chtěl poděkovat pořadatelům za utkání. To jsem jaksi po zápase zapomněl. Takže díky a díky.”

viz také:
Rozpis a výsledky áčka - 2024/2025

Pelhřimov vs. Draci Říčany 8:5 - previewonlinefotografiečlánek z Pelhřimovských novin