Tisící fanoušek Milan Kalina: Oddíl funguje jako dobře namazané hodinky
Pozorný divák ho už desátou sezonu najde na stejném místě. U dveří, na sedačce s číslem jedna, hned na kraji tribuny. Řeč je o devětašedesátiletém Milanu Kalinovi, který se stal 1000. fanouškem sezony. Zajímavostí je, že za celou dobu nevynechal jediný domácí zápas.
"A to už sedmadvacet let bydlím mimo Pelhřimov, takže to na utkání mám čtyřicet kilometrů tam a čtyřicet zpátky. Zrovna nedávno jsem to počítal a celkově jsem na nějakých deseti tisících kilometrů," říká dobře naladěný senior, který si florbal oblíbil díky svému vnukovi. Ten ho ještě jako elév přivedl do haly, aby sledoval jeho dovádění s děrovaným míčkem.
"Na florbalu se mi líbí rychlost, dramatičnost a hlavně férovost. Nikdo nepředvádí žádné zákeřnosti a mnohdy rozhoduje vtip. Hoši hrají ve vysokém tempu, nevypustí jediný souboj, a to ani za nepříznivého stavu. Pelhřimovský fanoušek florbalu rozumí a dovede ocenit i soupeře. To se vidí málo kde," chválí atmosféru v hale Osvobození, kterou rád nasává plnými doušky.
Sám celé mládí sportoval a už v patnácti letech oblékal dres Pelhřimova v 1. lize stolních tenistů. Tenkrát šlo o celostátní soutěž, do které patřily i celky ze Slovenska. "K zápasu do Košic jsme dokonce letěli letadlem, což se žádnému jinému družstvu z okresu v té době nepoštěstilo. Start byl v Praze, s mezipřistáním v Brně, kam s námi letěli hokejisté ZKL, dnešní Komety a pak ještě v Bratislavě. Tam zase vystupoval Jožka Plachý, tehdejší vynikající atlet. To byl opravdu velký zážitek," vzpomíná na dobu, kdy jako student trénoval tři až čtyři hodiny denně.
"Když se zrovna nehrálo, trénovalo se v sobotu i neděli. Možná i proto jsem dokázal porazit Svetoslava Gerdžikova, hvězdu Sparty a taky bulharského mistra. To byl můj největší skalp," usmívá se Milan Kalina, který si po konci aktivní kariéry vyzkoušel taky činnost z druhého břehu.
Dobře rozjetou dráhu fotbalového rozhodčího mu ale zhatila těžká žloutenka. Po vyléčení dělal dvanáct let předsedu basketbalového klubu v Pelhřimově a taky zařizoval vůbec první televizní přenos z tamní sportovní haly. Tehdy šlo o mezinárodní zápas československé reprezentace proti hráčkám Sovětského svazu. Jako mecenáš taky podporoval kuželkářky. "Zkrátka jsem působil všude tam, kde chtěli, abych jim pomohl. Sport je moje celoživotní láska. Ve Spartaku jsem se například podílel na vytvoření oddílové vlajky a z mojí myšlenky pochází taky síň slávy. Teď navíc sháníme kronikáře. Dalo by se říct, že pelhřimovský florbal funguje jako dobře namazané hodinky. Stará se příkladně o mládež, má výborné trenérské zabezpečení i hojnou základnu," velebí činnost klubu a pomalu už vyhlíží víkendové derby s Třebíčí. V něm nepůjde jen o korunu krále Vysočiny, ale taky o třetí místo v tabulce.
"Očekávám hodně vyrovnaný zápas v ostrém tempu a s plným nasazením. Pokud budou kluci bojovat zase až do konce, o výsledek nemám strach. Stejně tak o sezonu. Mým přáním je postup do semifinále. To by byl velký úspěch. Důležité ale bude uhájit čtvrté místo, aby se začínalo doma," uzavírá povídání zapálený fanoušek, který se taky může pochlubit jedním pracovním nej. V roce 1985 se stal vůbec prvním řidičem záchranky v pelhřimovské nemocnici. Tuhle záslužnou, nicméně náročnou práci totiž nechtěl nikdo dělat.
Sobotní utkání v hale Osvobození začíná tradičně v 19 hodin a kdo nepřijde fandit, může ho sledovat onlajn nebo živě na FB.
.:: PROGRAM VÍKENDU ::.
Ve stejný den se v akci ukáže taky béčko, které čeká turnaj v Novém Městě na Moravě. V prvním utkání vyzve Bystřici (10:30), v tom druhém pak domácí tým (14:00).
To dorostenci nikam v neděli cestovat nemusí. Doma je čeká souboj s JeMoBu (9:00) a Telčí (14:00).
Hned dva týmy přípravky vyrazí na zkušenou do Jihlavy. Florbalovou radost začne potěr Spartaku rozdávat v 9:15 v hale SK.